WELCOME TO

Unique blog with fresh pictoral news from Sydney. All images by Chris Bajkowski
===

Unikalny blog z bieżącymi fotoreportażami z największej australijskiej metropolii - Sydney. Zdjęcia - Chris Bajkowski
===


Thursday, 14 May 2009

People's Choice: Vincent Fantauzzo


Vincent Fantauzzo , melbourneński artysta został zwycięzcą tegorocznego People’s Choice Archibald Prize - ogłoszono dziś tuż przed południem w Art Gallery of NSW.
Fantauzzo zdobyl sobie rozgłos już w zeszłym roku kiedy to namalował potrójny portret swego przyjaciela Heatha Ledgera, zaledwie kilka tygodni przed śmiercią aktora. Obraz ten byl wówczas równiez wybrany w glosowaniu publiczności jako najlepszy portret.

W tym roku obiektem zainteresowania malarza byl Brandon Walters, który zagrał młodego chłopca aborygenskiego w towarzystwie takich gwiazd jak Nicole Kidman czy Hugh Jackman w niedawnym filmie Australia Baza Luhrmana.
Dziś w salach Art Gallery of NSW podczas oglaszania werdyktu 33629 oddanych w ostatnich tygodniach głosów publicznosci , byli obecni zarowno Vincent Fantauzzo jak i jego model - mały Brandon, jego ojciec oraz reżyser filmu.

Brandon urodził sie i wzrastał w aborygeńskiej społeczności niedaleko Broome w Zachodniej Australii. W 1996 roku stwierdzono u niego objawy białaczki . Przez rok pobytu w szpitalu pokonywał raka.
Wybrany przez Luhrmana do filmu został następnie zarekomendowany równiez Vincentowi jako niezwykły model do namalowania. Artysta spotkal sie z rodzicami chłopca a potem powstala cala seria portretów rodzinnych. Vincent -jak mowi – skupil uwage na twarzy Brandona ze wzgledu na jej charakter odwzwierciedlający surowosc australijskiego słońca jak i niezwykly, przenikliwy wzrok chlopca.

Vincent Fantauzo urodził sie w Anglii w 1977 roku i przybył do Australii jeszcze jako dziecko. Kończyl malarstwo na Uniwersytecie w Melbourne. Mial wiele indywidualnych wystaw. Vincent Fantauzzo otrzymal dzis w ramach przyznanej nagrody $2 500 oraz $1000 jako prezent od Myera, sponsora konkursu. Do finalu Archibald Prize, najbardziej znanej artystycznej nagrody w Australii zakwalifikowało sie 39 prac portretowych .
W tym roku zwycięzcą zostal Guy Maestri, ktory namalowal portret niewidomego muzyka aborygeńskiego Geofeya Gurrumula Yunpingu .
Zobacz post: Archibald Prize 2009
Brandon Walters and Vincent Fantauzzo

Vincent Fantauzzo

Baz Luhrmann

Brandon Walters

No comments: