WELCOME TO

Unique blog with fresh pictoral news from Sydney. All images by Chris Bajkowski
===

Unikalny blog z bieżącymi fotoreportażami z największej australijskiej metropolii - Sydney. Zdjęcia - Chris Bajkowski
===


Thursday, 16 September 2010

10th Anniversary of the Sydney Olympic Games

15 września minęło dokładnie 10 lat od chwili, kiedy to oczy całego świata skierowane były na Sydney, gdzie późniejsza złota medalistka aborygeńskiego pochodzenia, Cathy Freeman zapalała znicz najlepszej – zdanien Antonio Samarancha – olimpiady nowożytnej ery. Dziesięc lat po tym wydarzeniu do Olympic Park zjachali sie woluntariusze, którzy pracowali podczas igrzysk aby spotkac się ponownie w tym samym duchu jaki dekadę temu panował w te wrześniowe dni w Sydney i powspominac to historyczne wydarzenie sportowego świata.


Po południu odbył sie koncert i spotkanie z olimpijczykami m.in. pływakami z Sussie O’Neill, Ianem Thrope’m i Grantem Hackett’em .

Na wspomnieniowy wieczór sydnejskiej olimpiady przybyli m.in. premier NSW, Kristina Keneally i prezydent Australijskiego Komitetu Olimpijskiego, John Coates.

Hymn Australii zaśpiewała Nikki Webster , dziś młoda kobieta a 10 lat temu mała słodka dziewczynka z ceremonii otwarcia igrzysk.

Po zachodzie słońca nastąpił wzruszający moment, na który wszyscy czekali: olipmijski znicz ponownie zapłonął zapalony przez tą samą Cathy Freeman wraz z Luise Sauvage ( złotą medalistką z paraolimpiady). Obu złotym medalistkom pochodnię przekazały dzieci z the Royal Institute for Deaf i Blind Children's School.Park obok stadionu olimpiskiego , w którym odbywała się uroczystośc zapalenia znicza w 10 rocznicę sydnejskiej olimpiady, został nazwany Cathy Freeman Park.

Ceremonię zakończył pokaz sztucznych ogni oraz koncert Johna Paula Younga.


No comments: